Velikonoční prázdniny čtvrtek 28. března 2024.

Whistleblowing

WHISTLEBLOWING

Na základě zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, s účinností od 1. 8. 2023, který zapracovává Směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019
o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, se upravuje podávání oznámení o možném protiprávním jednání a podmínky poskytování ochrany fyzické osobě, která oznámení učinila (dále jen „oznamovatel“).

Oznámení se týká informací o možném protiprávním jednání, k němuž došlo nebo má dojít
u osoby, pro niž oznamovatel vykonával nebo vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nebo u osoby, se kterou oznamovatel byl nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti, a které:

•          mají znaky trestného činu,
  • mají znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100.000 Kč,
  • porušují samotný zákon o ochraně oznamovatelů,
  • porušují právní předpisy nebo předpisy Evropské unie upravující oblasti vymezené evropskou směrnicí, jejichž společným jmenovatelem je ochrana zájmů Evropské unie. Jde např. o oblast zadávání veřejných zakázek, ochrany spotřebitele, předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu či oblast ochrany životního prostředí.

V oznámení musí být uvedeno jméno, příjmení a datum narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele.

Ochrana oznamovatelů spočívá v zákazu uplatnění odvetných opatření, a to zejména:

•          rozvázání pracovního poměru nebo neprodloužení pracovního poměru na dobu určitou,
  • zrušení právního vztahu založeného dohodou o provedení práce nebo dohodou
    o pracovní činnosti,
  • odvolání z místa vedoucího zaměstnance,
  • snížení mzdy, platu nebo odměny nebo nepřiznání osobního příplatku,
  • přeložení nebo převedení na jinou práci.

Oznámení v souladu se zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů lze podat:

1.        elektronicky na e-mailovou schránku: whistleblowing@sps-pi.cz,
  2.        ústně, po předchozí dohodě s příslušnou osobou,
  3.        telefonicky na telefonním čísle 382 214 805,
  4.        písemně poštou na adresu: Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Písek, Karla Čapka 402, 397 11 Písek, s označením obálky „Neotvírat – Whistleblowing“,
  5.        prostřednictvím externího oznamovacího systému Ministerstva spravedlnosti Oznamovatel.

Příslušná osoba pro vyřizování oznámení:

Jana Maurerová, asistentka ředitele
telefonní číslo: 382 214 805
e-mail: whistleblowing@sps-pi.cz,

Povinný subjekt vylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro povinný subjekt nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů.