Ve středu 15. 5. 2024 zveřejní škola výsledky JPZ.

Úspěšný tým průmyslováků v soutěži "Talent pro firmy"

Vloženo: 3.4.2023 | Zobrazeno: 3094x | Zatím neupraveno
Minulý týden v úterý proběhlo v Parkhotelu Hluboká nad Vltavou republikové kolo soutěže „Talenty pro firmy“ (T-profi), kterou pořádala Jihočeská hospodářská komora. Jako v minulých letech, tak i letos vytvořili tři žáci 2. ročníku SPŠ a VOŠ Písek společně se třemi žáky 5. třídy ZŠ Šindlovy Dvory tým pod vedením odborníka z firmy Kern-Liebers pana Víta Procházky. Jednalo se o řešení problematiky chytrého parkovacího domu. Cílem bylo naprogramovat micro:bit, který bude ovládat robotické autíčko Maqueen tak, aby jezdilo po černé čáře na bílé podložce včetně ostrých zatáček a nakonec zajelo do výtahu parkovacího domu.

Druhý „parkovací“ micro:bit pak měl ovládat počítadlo parkovacích míst. Fotočidlo připojené k parkovacímu micro:bitu tak detekuje obsazení výtahu a vydá autíčku rádiový signál STOP, zároveň sníží počet volných míst v parkovacím domu, která jsou zobrazena na parkovacím micro:bitu a přepne na návěští u vjezdu zelené světlo LED na červené. Po vytažení plošiny s autíčkem do poschodí pomocí krokového motoru a kladek vydá parkovací micro:bit rádiový povel autíčku k vyjetí na parkovací místo a po jeho vyjetí sjede plošina dolů ke vjezdu. Pokud není parkovací dům obsazen, rozsvítí se na návěští opět zelené světlo signalizující volný vjezd. Při obsazení všech parkovacích míst je na parkovacím micro:bitu zobrazeno 0 volných míst, LED návěští zůstane svítit červeně a výtah další autíčko neobslouží. Při jízdě výtahu hraje parkovací micro:bit známou melodii od Ricky Astley - Never gonna give you up.

Tým v soutěži získal 2. místo z celkových jedenácti včetně zahraničního týmu z Rakouska. Za odměnu nabídla žákům  JHK bezplatnou účast na týdenním studijním pobytu v Chorvatsku, což žáci rádi využijí. Krátký dokument ze soutěže odvysílala televize ČT-D ve svých krátkých zprávičkách 29.3.2023 a zároveň reportéři televize nabídli účastníkům soutěže možnost si vyzkoušet práci kameramana a reportéra.

Ing. Břetislav Bakala, vyučující odborných předmětů

video zprávičky 29.3.2023