Dotační program „My v tom Jihočechy nenecháme I„

Vloženo: 29.8.2022 | Zobrazeno: 2313x | Zatím neupraveno

Vážení rodiče, vážení žáci,

dne 28. 7. 2022 představilo vedení Jihočeského kraje nový Program na podporu Jihočechů ohrožených kombinací vysoké inflace a nárůstu cen energií v období podzimu a zimy 2022–2023 formou tiskové konference. Cílem je podpořit rodiny s dětmi, aby díky zvyšujícím se nákladům na životní potřeby nemusely omezovat školní a mimoškolní aktivity svých dětí (zájmové kroužky pořádané DDM, ZUŠ apod.). Náklady na tyto aktivity je možné při splnění stanovených podmínek nyní proplatit z rozpočtu kraje, a to do výše 4 000 Kč na jedno dítě v období 1. pololetí školního roku 2022/2023.

Podmínky podání žádosti o podporu:

-        Žádosti o podporu (finanční příspěvek) podávají rodiče nebo zákonní zástupci prostřednictvím organizace, která provozuje podporované aktivity, např. školy.

-         Příspěvek je určen pro dítě s trvalým pobytem na území Jihočeského kraje k 1. 8. 2022.

-         Podporovány budou děti žijící v domácnosti, v níž je:

o   pobírána dávka na „Přídavek na dítě“ alespoň v některém měsíci roku 2022 nebo

o   pobírána dávka na „Příspěvek na bydlení“ nebo

o   čistý měsíční příjem připadající na člena domácnosti ve výši maximálně 13 000 Kč včetně. Do příjmů jsou započítávány příjmy z výdělečné činnosti (příjmy ze závislé činnosti, včetně DPP nebo DPČ, OSVČ), výsluhový příspěvek, příjmy z dávek nemocenského pojištění (např. peněžitá pomoc v mateřství), rodičovský příspěvek, skutečně obdržené výživné, příjem z pronájmu, příjem z kapitálového majetku, případně starobní, vdovský nebo vdovecký, sirotčí a invalidní důchod.

-        Podmínkou pro přiznání a vyplacení podpory je, že rodič/zákonný zástupce podporované osoby a jeho manžel/druh/partner ke své žádosti doloží:

o   potvrzení o zaměstnání nebo o příjmech z výkonu podnikatelské činnosti jako OSVČ, nebo

o   potvrzení Úřadu práce, že není ke dni podání žádosti déle než 6 měsíců veden v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Kolik, komu, na jaké aktivity a jak:

-        Příjem žádostí prostřednictvím registrace na portále https://myvtomjihocechynenechame.cz/ probíhá nejdříve od 15. 9. 2022 a nejpozději do 31. 1. 2023 do 12:00 hodin

-        Podporovanými aktivitami jsou:

o   předškolní vzdělávání (netýká se SPŠ a VOŠ Písek),

o   ubytování žáků v domově mládeže, internátu (netýká se SPŠ a VOŠ Písek),

o   školní lyžařské kurzy (toto jediné se může týkat žáků prvních ročníků SPŠ a VOŠ Písek),

o   vzdělávání v základních uměleckých školách (netýká se SPŠ a VOŠ Písek),

o   zájmové vzdělávání ve střediscích volného času (netýká se SPŠ a VOŠ Písek),

o   školní stravování (netýká se SPŠ a VOŠ Písek),

o   další zájmové, volnočasové, tělovýchovné a sportovní aktivity dětí (kroužky, kurzy apod.), (netýká se SPŠ a VOŠ Písek).

-        Částku mohou rodiče poskládat např. z podpory školního stravování ve výši 1 500 Kč a školného v ZUŠ ve výši 2 500 Kč. U každé školy podají řediteli školy žádost s doklady uvedenými výše v částce, kterou po dané škole požadují jako příspěvek k proplacení nákladů.

-        Na nevyčerpanou část příspěvku není právní nárok, nebude vyplacena. Například, rodič požádá o příspěvek na stravování ve výši 2000 Kč. Jeho dítě však onemocní a vyčerpá stravování ve výši 1000 Kč. Rodič nemá nárok na převedení nevyčerpané alokované částky na jinou aktivitu a škola vyúčtuje skutečně vyčerpanou výši, tedy v tomto příkladu 1000 Kč.

-        Jestliže bude dítě s trvalým pobytem v obci Jihočeského kraje navštěvovat školu, školské zařízení se sídlem mimo území Jihočeského kraje, nemá na podporu v programu I nárok.

Jak posuzovat věk dítěte:

-        Program I (3–19): děti narozené 2. 8. 2003–1. 8. 2019 včetně

o   V programu I může nastat situace, že zletilé děti mezi 18. a 19. rokem budou žádat samy za sebe – je to přípustné, musí však doložit příjem celé společné domácnosti, v případě, že se nestýkají s rodiči, tak příjem svůj; bez doložení příjmů nelze podporu poskytnout.

-        Program II (0-3, resp. 0–8): děti do 3 let narozené 2. 8. 2019–31. 7. 2022 včetně
děti handicapované do 8 let narozené 2. 8. 2014–31. 7. 2022 včetně

o   V dotačních pravidlech programu I nemáme vyloučeny handicapované děti mezi 3 a 8 rokem, tudíž teoreticky si mohou rodiče u této skupiny vybrat, zda budou žádat v programu I nebo II.

-        Nelze čerpat podporu souběžně v obou programech.

Co bude chtít např. škola po rodičích:

-        Nárok na podporu je ze strany rodičů nebo zákonných zástupců prokazován:

o   v případě pobírání dávek příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě potvrzením z Úřadu práce (příloha č. 6 a 7 Pravidel).

o   pokud není v rodině, kde žijí podporované děti, pobírána dávka příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě, je nárok na podporu prokazován

o   výší příjmů na stanoveném vzorovém formuláři, nebo

o   potvrzením Úřadu práce o výši rodičovského příspěvku nebo potvrzením OSSZ o výši a druhu pobíraného důchodu.

-        K prokázání výše čistého příjmu na člena rodiny je nezbytné doložit:

o   potvrzení zaměstnavatele o průměrném čistém měsíčním příjmu za poslední předcházející tři měsíce k okamžiku předložení potvrzení, nebo

o   přehled příjmů OSVČ z daňového přiznání za rok 2021 (a to i v případě souběhu příjmů ze závislé činnosti) a potvrzení Úřadu práce o měsíční výši pobíraného rodičovského příspěvku, nebo

o   příspěvku na péči o osobu blízkou nebo potvrzení Okresní správy sociálního zabezpečení o druhu a výši důchodu, případně veškeré další příjmy, které společná domácnost pobírá. Součet příjmů dokládá žadatel o podporu (rodiče nebo zákonní zástupci) na stanoveném formuláři.

Pravidla pro uvedeného datačního programu jsou uvedena zde.