Žáci ze SPŠ a VOŠ Písek se připojili k projektu s názvem Kameny zmizelých

Vloženo: 29.1.2020 | Autor: trojan | Zobrazeno: 76x | Zatím neupraveno

Dosavadní týmy, které se vydávají po stopách židovských rodin v protektorátním Písku, jsou složené ze žáků středních a základních škol a začátkem ledna byly rozšířeny o další. Pod vedením svých pedagogů se připojili žáci a žákyně z průmyslovky a z píseckého gymnázia. S již zkušenějšími žáky ze SZeŠ Písek budou společně sledovat několik židovských rodin, jejichž členové byli v době okupace nuceni opustit své domovy, do kterých už se (s výjimkou Anny Budilové) nikdy nevrátili. Tyto absurdní a hrůzné momenty historie mají připomínat právě ony kameny, tzv. Stolpersteiny, o které by měl člověk klopýtnout (stolpern), zastavit se a zamyslet se nad osudem Písečanů židovského původu v letech 1939 - 45.

Kamenů je v Písku vsazeno zatím celkem 9 a slavnostně byly vloženy do chodníků v září loňského roku. Na 3 místech je po 3 kamenech a žáci z jednotlivých středních škol si lokality rozdělili a kameny koncem ledna ošetří a vyčistí.

27. leden je vyhlášen jako Den památky obětí holokaustu a studenti tímto symbolickým činem chtějí na významný den poukázat. Nutno podotknout, že na celém projektu se podílí vedle zástupců škol také několik významných institucí a dík patří nejen studentům, ale i všem, kteří umožňují do historie nahlížet a na smutné osudy lidí vzpomenout.

Žáci z průmyslovky už kameny dne 28. 1. očistili a jejich další aktivitou bude návštěva okresního archivu s cílem shromáždit materiál ke sledovaným rodinám.

Fotky SPŠ a VOŠ Písek