Kotva
Souhlasím, že tento web smí ukládat cookies
 
Nepřehlédněte
1. kolo přijímacího řízení na SPŠ
29.1.2020

Vyhlášení 1. kola přijímacího řízení na SPŠ

 
 
Zřizovatel

 
 
Škola doporučená zaměstnavateli

 
 
Partnerská škola

 
 
Mapa webu
A
A
A

Žáci ze SPŠ a VOŠ Písek se připojili k projektu s názvem Kameny zmizelých

Vloženo: 29.1.2020 | Autor: trojan | Zobrazeno: 76x | Zatím neupraveno

Dosavadní týmy, které se vydávají po stopách židovských rodin v protektorátním Písku, jsou složené ze žáků středních a základních škol a začátkem ledna byly rozšířeny o další. Pod vedením svých pedagogů se připojili žáci a žákyně z průmyslovky a z píseckého gymnázia. S již zkušenějšími žáky ze SZeŠ Písek budou společně sledovat několik židovských rodin, jejichž členové byli v době okupace nuceni opustit své domovy, do kterých už se (s výjimkou Anny Budilové) nikdy nevrátili. Tyto absurdní a hrůzné momenty historie mají připomínat právě ony kameny, tzv. Stolpersteiny, o které by měl člověk klopýtnout (stolpern), zastavit se a zamyslet se nad osudem Písečanů židovského původu v letech 1939 - 45.

Kamenů je v Písku vsazeno zatím celkem 9 a slavnostně byly vloženy do chodníků v září loňského roku. Na 3 místech je po 3 kamenech a žáci z jednotlivých středních škol si lokality rozdělili a kameny koncem ledna ošetří a vyčistí. 

27. leden je vyhlášen jako Den památky obětí holokaustu a studenti tímto symbolickým činem chtějí na významný den poukázat. Nutno podotknout, že na celém projektu se podílí vedle zástupců škol také několik významných institucí a dík patří nejen studentům, ale i všem, kteří umožňují do historie nahlížet a na smutné osudy lidí vzpomenout. 

Žáci z průmyslovky už kameny dne 28. 1. očistili a jejich další aktivitou bude návštěva okresního archivu s cílem shromáždit materiál ke sledovaným rodinám.

Fotky SPŠ a VOŠ Písek