Přijímací řízení na VOŠ
4.9.2019

Přijímací řízení ke studiu na Vyšší odborné škole probíhá do 31. 10. 2019.

Transsibiřská odysea na písecké průmyslovce

Vloženo: 30.9.2019 | Autor: trojan | Zobrazeno: 91x | Zatím neupraveno
V pondělí 23. 9. se žáci 1. ročníku písecké průmyslovky zúčastnili zajímavé besedy s Mgr. Inou Píšovou o československých legionářích a jejich putování na Sibiř. Cesta z Moskvy do konečné stanice Vladivostoku vede po nejdelší železnici světa (9 288 km), po transsibiřské magistrále. Po ní se do hlubin Sibiře vydala Ina, pravnučka československého legionáře Jana Kouby. Na své cestě z Moskvy do Vladivostoku měla v ruce pradědečkův deník, v němž si Jan po čtyři roky zaznamenával události z první světové války a svůj zápas o přežití v nekonečné pustině.

Inina expedice do mrazivé tajgy, sibiřských vesniček i vyprahlých plání východu se postupně stala nejen stopováním československých legií, ale především rozkrýváním jednoho velkého rodinného tajemství. Příběh jejího putování vyšel knižně pod názvem Transsibiřská odysea, stal se bestsellerem a získal cenu Hanzelky a Zikmunda za Cestopis roku 2018.
Ina Píšová (1985) podnikla sibiřskou výpravu na jaře roku 2017, tedy sto let od chvíle, kdy si Jan zapsal první řádek do svého deníku. Cesta z Moskvy do Vladivostoku jí trvala měsíc a postupně během ní vystřídala patnáct magistrálních vlaků. Podobným způsobem procestovala Indonésii, Čínu, Kubu a během svého studia na kalifornské Berkeley i severoamerické indiánské rezervace. Ina přednáší českou literaturu na Univerzitě Karlově a je tiskovou mluvčí Filozofické fakulty. Od transsibiřské expedice se však stále častěji vrací do jižních Čech, do Janova kraje, kde Inina rodina žije už několik století a kde teď Ina vychovává ročního syna Matěje.
O svém i pradědečkově putování na Sibiř vyprávěla autorka oceněného cestopisu velmi poutavě. Žáci ze SPŠ se dozvěděli mnoho nového nejen o legionářích, ale i o současném životě ve vzdálené krajině.

Mgr. Hana Maříková, učitelka humanitních předmětů